Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Nyelvtan
Celeb{ Celeb } kérdése
572
Valaki letudná írni hogy miről ismerem fel a: hasonulást, összeolvadást, rövidülést, nyúlást, kiesést ?
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Általános iskola / Magyar nyelv
Válaszok
1
Fakalap{ Elismert }
megoldása
Hasonulás: A hasonulás során az egyik mássalhangzó részben vagy egészében átveszi a mellette álló hang képzési jegyeit. Teljes hasonulás történik például a v-től különböző mássalhangzóra végződő főnevek –val/-vel ragos alakjai esetében: kalap+-val= kalappal – ebben az esetben minőségi változást írásban is jelöljük: ez az írásban jelölt teljes hasonulás. Más esetben azonban nem jelöljük a változás tényét: a maradtak [marattak] alak az írásban nem jelölt teljes hasonulásra példa.
Összeolvadás: Az összeolvadássorán két vagy több egymást követő mássalhangzóból a kiejtésben egy harmadik keletkezik: látja -- [láttya]; tetszik -- [teccik]; fáradság -- [fáraccság]. Ilyenkor általában egy zár-és egy réshang kerül egymás mellé, belőlük pedig egy zár-rés hang keletkezik. (ty, c, cs ,stb.)
Rövidülés: Rövidülés esetén egy hosszú és egy rövid mássalhangzó kerül egymás mellé, és kiejtéskor a hosszú hangzó megrövidül: hallgat -- [halgat], otthon -- [othon].
Nyúlás: A nyúlás jelenségét akkor figyelhetjük meg, ha két magánhangzó között a mássalhangzó ejtésben megnyúlik: kisebb -- [kissebb], egyes -- [eggyes].