Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

Informatika - csomagküldős átverés

388
A mellékelt link alapján írj egy rövid (max. 1 oldal) fogalmazást arról, hogy a manapság terjedő csomagküldős sms átverés hogyan valósulhat meg a mobiltelefon segítségével, milyen szerepe van benne az operációs rendszernek, a felhasználónak, hogyan lehet védekezni ellene.
Lehet más forrásokat is használni, nemcsak a mellékeltet.
https://www.origo.hu/itthon/20210326-tobb-szazezer-ember-kaphatott-uzenetet-a-csomagkuldos-csaloktol-akik-foleg-a-netbankos-jelszavakra.html
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
informatika, csomagküldősátverés
0
Középiskola / Informatika

Válaszok

1
A támadás elsősorban az Android-rendszerű telefonokat érinti, de olyanok is kaptak SMS-eket, akiknek iPhone-ja van. Az sms-ekben a csalók egy csomagküldő szolgálat linkjét helyezték el, amelynek megnyitására próbálják rávenni a címzettet, egy küldemény nyomon követésére hivatkozva. A vírus titkosított csatornán kommunikál, pontosan nem lehet tudni, hogy milyen információkat oszt meg az elkövetőkkel. A forráskódból azonban megállapítható: az alapvető feladata, hogy lemásolja a banki, illetve a kriptovaluta felhasználói fiókokhoz kötődő felületeket és megszerezze például a belépési kódokat.
Ha valaki megnyitja az sms-ben kapott linket, általában egy nagy nemzetközi futárcég honlapjának kinéző oldal töltődik be. A kiberbűnözők ezután arra próbálják rávenni az áldozatokat, hogy erről a hamis honlapról töltsenek le egy applikációt a telefonjukra, ez - az ígéret szerint - abban segít, hogy nyomon követhessék a csomagjaikat. Aki letölti az applikációt, egyben telepíti a vírust is a telefonjára; a vírus innentől hozzáfér majdnem minden funkcióhoz, képes sms-t, mms-t küldeni és fogadni, de használhatja a bluetootht, megszerezheti a netbankhoz és a kriptovaluta tárcához tartozó jelszavakat is. Amikor a kiszemelt áldozat belép a például a netbankjába, a vírus "tükrözi" a felületet, amivel a csalóknak is elküldjük az adatainkat.
Az sms-hez hozzáférés biztosítja a vírus terjedését, hiszen az adott készülék telefonkönyvét használja, hogy újabb sms-eket küldjön ki, amelyek tartalmazzák a már említett linket. Ha valaki már rákattintott a linkre, a legbiztosabb megoldás, hogy visszaállítja a telefont az eredeti, gyári állapotra. Az érintetteknek érdemes megváltoztatniuk a banki felületeikhez tartozó jelszavaikat is.
Az üzenet egy magyar mobilszolgáltató hálózatából érkezik, de spanyol minta alapján készült: ott az év elején jelent meg a vírus, 60 ezer telefont fertőzött meg, és 11 millió ember adatihoz jutottak hozzá pár nap alatt.
1