Szia!
Első feladat:
Szénhidrogén molekulák elnevezése egy többlépcsős folyamat:
1. Megnézed, hogy telített-e az adott molekula, ha igen (mint esetünkben), akkor a molekula neve mögé egy -án végződés kerül például: heptán
2.Megkeresed a leghosszabb szénláncot a molekulában, ha ez megvan, akkor a megfelelő előtagot leírod, vagy fejben tartod:
egy szén: met-
két szén: et-
három szén: prop-
4 szén: but-
5 szén: pent-
6 szén: hex-
7 szén: hept-
8 szén: okt-
stb.
3. Amit kiválasztottál szénláncot, annak a szénatomjait illik beszámozni, az elnevezéshez, de ezeket fejben is tarthatod, a számolást mindig onnan kezdjük, amitől haladva a szénlánc belsejébe, előbb találsz kiálló csoportot. Például, van egy öttagú szénláncod, aminek a balról a második szénatomjából "kiáll valami", akkor balról kezded a számolást, mert ha jobbról kezdenéd, akkor csak a negyedik szénatomon lenne az a kiálló rész.
4. miután bejelölted a kiálló csoportokat, utána azonosítod a nevüket, `CH_3` ez a metil-csoport, `C_2H_5` ez az etil csoport, ennél bonyolultabbat nem fognak adni, de ha mégis, akkor írj.
5. Megnézed hogy hányadik szenen vannak a csoportok, leírod azt a sorszámot, amin van a csoport és az adott csoport nevét.
Ezt elsőre kicsit bonyolultnak tűnik, de példákon keresztül könnyebb, nézzük az első feladatban az A-t
Ugye mivel ez egy telített molekula, ezért -án végződést kap. Itt láthatod, hogy attól függetlenül, hogy ilyen négyzetesre van rajzolva a szénlánc, attól még ez egy egybefüggő lánc 6 szénatommal, tehát hex- előtagot kap. Ha megnézed, akkor nem áll ki belőle semmilyen csoport, tehát a molekula neve hexán.
1.B
Ha itt is bejelölöd, hogy melyik a leghosszab lánc, akkor itt is hatot fogsz számolni, tehát hex- előtag, és mivel telített lánc, ezért -án végződés, azaz a hexán név már biztos. Ha tovább vizsgálod, akkor a szenek sorszámait kell meghatározni, balról indulunk, mert onnan haladva jön előbb egy kiálló csoport, 1-től hatig beszámozod.
2. szénatomon van egy `CH_3` (metil-csoport)és a negyediken is van egy.
a harmadik szénatomon pedig egy `C_2H_5`, azaz egy etil-csoport
Ha ezeket most szépen sorba leírod: 2,4-dimetil-3-etilhexán ez a molekula neve (nem írtam le, ha több kiálló csoport van pl a metil, akkor ha kettő van belőle, akkor kap egy di- előtagot, ha három, akkor egy tri- előtagot)
1.C
Itt csak a nevet írom le, ha kérdésed van, írj! neve: 3-dimetil-4-etilheptán
2. feladat:
Itt ugyanazt kell csinálni, mint az első feldatban, csak fordítva (csatolok képet a lerajzolt molekulákkal),
a, 2,3-dimetilpentán, pentán miatt öt szenet lerajzolsz, és a második és harmadik szénre metilcsoportot raksz, erről és a többiről is csatoltam képet.
3.feladat:
Itt igazából nincs semmi nehéz csak rendezgetni kell a szénatomokat:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hept%C3%A1n itt egy link, itt leírjak az összes izomerjének nevét, neked csak fel kell őket rajzolni a név alapján, ha esetleg nem megy, akkor írsz és segítek.
4.feladat:
Ennél a feladatnál az alkánok általános összegképletére kell gondolni: `C_nH_(2n+2)`, ugye tudod, hogy a szén 12 gramm, a hidrogén pedig 1 gramm, ha szénatom 12 gramm darabja, akkor n darab belőle n*12 gramm, ha hidrogén darabja 1 gramm, akkor ebből n+2 darab az 1*(n+2) gramm, ennek a kettőnek az összege kell legyen 254 gramm tehát az egyenlet:
12*n+1*(2n+2)=254, itt n-re 18-at kapsz, ha ezt a számmot beírod az előbb leírt összegképletbe:
`C_18H_(2*18+2)`, azaz `C_18H_38`, tehát ez lesz a keresett molekula összegképlete, és mivel a kérdés a benne szereplő szénatomok száma volt, ezért az a végső válasz, hogy 18.
Bármi kérdésed van, nyugodtan írj!
-S.R.