Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

Felszín, térfogat

295
Az ábrán látható testnek a felszínét és térfogatát kéne kiszámolni.
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
felszín, térfogat
0
Középiskola / Matematika

Válaszok

1
Az ábrán látható test egy henger és két kúp "összeragasztásával" keletkezett.
A henger és a kúpo alapkörének a sugara egyenlő.
Adatok:
Henger:
d = 80 mm = 8 cm r = d/2 = 4 cm
m2 = 416 mm = 41,6 cm

Kúp1 (bal):
r = 4 cm
m1 = 78 mm = 7,8 cm

Kúp2 (jobb):
r = 4 cm
m3 = 140 m (inkább 140 mm szerintem!) arányokat tekintve. m3 = 14 cm (mm-rel számolva)

A test felszíne a három test palástjának összegével egyenlő.
A kúpok talástjához ki kell számolnio a kúpok alkotóját. A kúp alapkörének sugara, a magassága és az alkotó egy olyan derékszögű háromszöget határoz meg, amelynek a befogói a sugár és as magasság, átfogója pedig az alkotó.
Felírjuk ezekre a derékszögű háromszögekre Pitagorasz-tételét:
Kúp1:
r2 + m12 = a12
42 + 7,82 = a12
16 + 60,84 = a12
76,84 = a12
a1 =  76,84  = 8,77 cm

Kúp2:
r2 + m22 = a22
42 + 142 = a22
16 + 196 = a22
212 = a22
a2 =  212  = 14,56 cm

A palástok:

Pkúp1 = π * r * a1 = 3,14 * 4 * 8,77 = 110,15 cm2

Pkúp2 = π * r * a2 = 3,14 * 4 * 14,56 = 182,87 cm2

Phenger = 2 * r * π * m2 = 2 * 4 * 3,14 * 41,6 = 1044,992 cm2

A = Pkúp1 + Phenger + Pkúp2 = 110,15 + 1044,992 + 182,87 = 1338,012 cm2

A test térfogata a kúpok és a henger térfogatának összegével egyenlő.

A térfogatok:

Vkúp1 = (r2 * π * m1) / 3 = (42 * 3,14 * 7,8) / 3 = (16 * 3,14 * 7,8) / 3 = 130,624 cm3

Vkúp2 = (r2 * π * m3) / 3 = (42 * 3,14 * 14) / 3 = (16 * 3,14 * 14) / 3 = 234,45 cm3

Vhenger = r2 * π * m2 = 42 * 3,14 * 41,6 = 16 * 3,14 * 41,6 = 2089,984 cm3

V = Vkúp1 + Vhenger + Vkúp2 = 130,624 + 2089,984 + 234,45 = 2455,058 cm3
1