Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

12-es matekfeladatok, segítség kellene kidolgozva!

1175
1; Egy forgáskúp kiterített palástja 8cm sugarú 150°-os középpontú szögű körcikk. Mekkora a forgáskúp : alapkörének sugara , nyílásszöge , térfogata , felszíne?

2; Egy szabályos négyoldalú gúla térfogata 147,8 cm3. Ha a gúlát az alaplapra merőleges, annak egyik középvonalára illeszkedő síkkal elmetsszük, a síkmetszet szabályos háromszög lesz. Mekkora a gúla : magassága , oldaléle , felszíne?

3; Keri pavilonunk alapja 2m oldalú szabályos ötszög, amelyen lévő tetőnek a lejtésszöge minden oldalról 48°. Hány darab cserepet kell vásárolnunk a tető befedéséhez, ha 1 négyzetméterre 10 darabot kell számolnunk, és a veszteség 10%?

4; Egy téglalap alapú gúla alapjának élei 12cm és 20cm hosszúak. A gúla csúcsából az alaplapra bocsátott merőleges talppontja a téglalap átlóinak metszéspontja. Ha a gúla térfogata 1200cm3, akkor mekkora a gúla : felszíne , oldaléleinek az alappal bezárt szöge?
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Középiskola / Matematika

Válaszok

1
1-höz neten találtam ezt:

1)
" Az alapkör sugara az alapkör kerületéből számolható, ami pedig megegyezik a kiterített palást körívével. Ezt többféleképp érdemes számolni, de a "nehezebb" megoldást mutatnám, aminek fontos, hogy megértsd a logikáját, mert jól használható az ilyen típusú feladatoknál.
Szóval adott a 150° középponti szögű körcikk, és ismered a sugarat. Számold ki a teljes kör kerületét, ez ugye 2*r*PI. Ez a 360°-hoz tartozó "körív", éppen ezért a keresett körcikk köríve ennek 150/360 része le. Így megvan a körív, ami az alapkör kerületével egyenlő, abból számolhatod a sugarat.
A nyílásszöget a 3D-s forgáskúpból kapod, ha félbevágod a hosszanti tengelye mentén, majd azt is megfelezed, így kapsz egy derékszögű háromszöget, melynek egyik befogója az alapkör sugara, másik befogója a kúp magassága, átfogója pedig az "oldala", ami megegyezik a körcikk sugarával. A nyílásszög a magasság és az "oldal" által bezárt szög, szinusszal számolható.
Térfogathoz kell a magasság, ami az előző háromszögből például Pitagorasz-tétellel kiszámolható. A Térfogat az T*m/3, vagyis az alapkör területét megszorzod a magassággal (ez eddig ugye egy henger térfogata), majd elosztod 3-mal.
Felszínhez kell az alapkör területe, valamint a kiterített palást területe. Utóbbit ugyanúgy számolod, mint mikor számoltuk az alapkör sugarát. Tehát kiszámolod a 360°-hoz tartozó területet, majd a körcikk(=palást) területe az ennek a 150/360 része lesz. A kettőt összeadod és kész. "
1