Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Hogyan kell ezt a kombinatorikai feladatot megoldani?
hargitomi97
kérdése
428
Gyula szenvedélyesen ötöslottózik, minden héten 20 szelvénnyel játszik. Hány féleképpen töltheti ki egy héten a szelvényeit ha teljesen vaktában tölti ki a szelvényeket?
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Felsőoktatás / Matematika
Válaszok
3
Rantnad{ }
válasza
Az ötöslottón (90 alatt az 5)-féleképpen lehet kitölteni 1 szelvényt. Ha teljesen vaktában tölti ki a szelvényeket, vagyis több szelvényt (akár mind a 20-at) ugyanúgy tölt ki, és a kitöltés sorrendje nem számít, akkor ismétléses kombinációval kellene számolni (az a gombócos-pálcikás módszer, ha tanultál olyat, akkor azt leírom).
Ha különbözően tölti ki a szelvényeket, akkor a (90 alatt az 5) kombinációból kell 20-at kiválasztani a sorrend figyelembevétele nélkül, ezt ( (90 alatt az 5) alatt a 20 )-féleképpen tudja megtenni.
Ha valami nem érthető, kérdezz!
Módosítva: 7 éve
1
hargitomi97:
Tehát akkor (90 alatt az 5) -1 +20 és az egész alatt a 20 lesz erre megoldás? A különbözőkböl következtettem, no meg ugye az ism.komb. megoldási képletéből.
7 éve0
Rantnad{ }
válasza
Nem teljesen; alulra 19 kerül.
0
Még nem érkezett komment!
bongolo{ }
megoldása
Nem, alulra 20 kerül.
Hargitomi97, jól használtad a képletet, de nézzük meg, hogy a "gombócos-pálcikás" módszerrel hogyan jön ki. (Én jobb szeretem "rekeszes-zsetonos" módszernek képzelni, de ez nem különbség)
(90 alatt 5)-féle 5-ös számkombináció van, ebből kell ismétléssel kiválasztani 20-at.
Képzeljük el, hogy van (90 alatt 5) darab rekesz, felcimkézve egy-egy 5-ös kombinációval. A rekeszekbe berakunk 20 zsetont, vagyis szelvényt, egy rekeszbe rakhatunk többet is. Amelyik rekeszbe kerül egy szelvény, azt az 5-ös kombinációt írjuk rá majd a végén.
Most jön a számolás:
A rekeszek között (90 alatt 5) - 1 válaszfal van. Tekintsük a válaszfalakat és a zsetonokat egyenrangú objektumoknak, és az így kialakult (90 alatt 5) - 1 + 20 objektumból válasszuk ki azt a 20-at, ami a zseton lesz, a maradék pedig a válaszfal.
Ez tehát ( [(90 alatt 5) + 19] alatt 20 ) lehetőség.