Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

mondatelemzés

1252
1.beszéded elárulja azt,hogy ki vagy.
2.gesztusaiddal annak üzensz,akivel meg akarsz ismerkedni.
3.nincs is jobb annál,mintha értik az üzenetedet.
4.a stílusnak az egyik sajátossága az,hogy koronként változik.
5.beszélgetéskor mindenki arra törekszik,hogy információt közöljön a másik emberrel.
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
mondatelemzés
0
Általános iskola / Magyar nyelv

Válaszok

2
1. Mit állítok? Elárulja (állítmány). Mi árulja el? Beszéded (alany). Mit árul el? Azt (Tárgy). Mit állítok? Vagy (állítmány). Ki (alany)
2. Üzensz állítmány, (te) rejtett alany, gesztusaiddal (részhatározó), annak (létezik társ határozó? :D tuti nem, de ez nem tudom mi); meg akarsz ismerkedni (állítmány), rejtett alany, és szinten tarshatarozot mondanék az "akivel"re…
3. Nincs jobb (allitmany), annál (alany); értik (állítmány), üzenetedet (alany)
0

Ezek olyan összetett mondatok, ahol van egy főmondat és egy mellékmondat, és az előbbinek alá van rendelve az utóbbi. Először meg kell keresni, hogy melyik a főmondat, és a mellékmondat. A főmondatban találod az utalószót, ez mutatja meg, milyen összetételről van szó, és a kötőszó van a mellékmondatban. Ezeknél a mondatoknál a mellékmondat mindig egy adott mondatrészi szerepben van. A mondatot ugyanúgy elemzed, mint az egyszerű mondatoknál, a főmondattal kezdesz.
1. A beszéded elárulja azt (ez a főmondat), hogy ki vagy (mellékmondat). Az utalószó: azt, kötőszó: hogy. Itt az alany a "beszéded", állítmány: elárulja, és az "azt" mutatja, hogy ez egy tárgyas alárendelés. Ezért az egész mellékmondat a tárgy szerepét tölti be lényegében.
2. A gesztusaiddal annak üzensz (főmondat), akivel meg akarsz ismerkedni (mellékmondat). Állítmány: üzensz, alany: te, ez egy határozói alárendelés, pontosabban részeshatározói alárendelés, a részeshatározó szerepét tölti be az utalószó és a mellékmondat. Utalószó: annak, kötőszó: akivel.
3. Nincs is jobb annál (főmondat), mintha értik az üzenetedet (mellékmondat). Utalószó: annál, kötőszó: mintha. Állítmány: nincs, alany: jobb, annál: állandó határozó, a mellékmondat is ide tartozik. Ez egy határozói (állandóhatározói) alárendelés.
4. A stílusnak az egyik sajátossága az (főmondat), hogy koronként változik (mellékmondat). Utalószó: az, kötőszó: hogy. Állítmány: egyik sajátossága, részeshatározó: stílusnak, alany: az+ a mellékmondat. Ez egy alanyi alárendelés.
5. Beszélgetéskor mindenki arra törekszik (főmondat), hogy információt közöljön a másik emberrel (mellékmondat). Utalószó: arra, kötőszó: hogy. Állítmány: törekszik, alany: mindenki, beszélgetéskor: időhatározó, arra: állandó határozóra utal, erre vonatkozik a mellékmondat is. Ez egy határozói (állandóhatározói) összetett mondat.
Plusz infó: az állandóhatározót onnan a legkönnyebb felismerni, hogy többnyire vonzatos igével áll. Pl.: törekszik vmire
0