Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Fennsík (más néven plató vagy magasföld) az a síkság, amely tartósan 200 méter tengerszint feletti magasságon terül el. A fennsíkokon általában nem találhatóak nagyobb kiemelkedések, felületük viszonylag egységesnek mondható. Sok fennsík lejtős és fokozatosan átmegy alföldbe.
Az epicentrum az a pont a Föld felszínén, amely pontosan a felszín alatt történt földrengés, vagy robbanás felett helyezkedik el. A Föld belsejében történő energiafelszabadulás, a földrengés fészkének neve hipocentrum. A szeizmikus hullámok körkörösen a hipocentrumból indulnak ki minden irányban.
A hipocentrum vagy fókusz az a hely a Föld belsejében, ahol egy földrengés vagy föld alatti robbanás energiája felszabadul. Más néven rengésfészek.
Gyűrődéskor akkor beszélünk, amikor van két egymáshoz közeledő kőzetlemez és a kettő között képlékeny tengeri üledék található. Az oldalirányú nyomás miatt ez a képlékeny réteg kiemelkedik fokozatosan, úgynevezett redő jön létre.
3 redő típust lehet megkülönböztetni:
Álló redő( a két irányú oldalnyomás egyforma.),
Ferde- és fekvő redő (ilyenkor az egyik oldal irányú nyomás nagyobb, mint a másik)
A szilárd kőzetanyag törésvonalak mentén függőleges vagy vízszintes irányban elmozdul. Vetődés során több forma jöhet létre:
Lépcsős vetődés( a vetősíkok mentén fokozatosan alacsonyabbá válik a felszín. Afrika.)
Arkos vetődés( a középső rög megsüllyed. az árkot víz is kitöltheti, ha egy folyóvíz beömlik vagy a környék csapadék vize vezetődik. Ilyenkor ároktavak keletkeznek. Balaton, Velencei tó, Móri árok.
Amikor a középső kőzettömb emelkedik ki a környezetéből sasbérc keletkezik. Gellért hegy.
Medence is keletkezhet vetődés során, ilyenkor a lépcsős vetődések félkörívben vagy közel körben történik, pl.: Kárpát- medence, Amazonas, Kongó.
Vulkánosság:
Magma: A köpeny felső vagy a kéreg alsó részében keletkező kőzetolvadék, amely a nyomás hatására törekszik a felszín felé.
Láva: Felszínre jutó magma. A magma és a belőle keletkező láva kémiai összetétele azonos, mégis a belőlük keletkezett kőzetek az eltérő kihűlési körülmények miatt eltérnek. (Hosszú kihűlési időszak esetén a keletkező kristályok mérete jóval nagyobb lesz.)
Tufa: A felszínre kerülő vulkáni hamuból keletkezik. Szemcsemérete nagyon változó, az alapanyagban ráadásul a vulkáni bombák is belekerülnek. A tufa porózus szerkezete miatt könnyű és a kőzetek között puhának számít.
0
Még nem érkezett komment!
Törölt{ }
válasza
Fennsík: Az a síkság, amely tartósan 200 méter tengerszint feletti magasságon terül el.
Epicentrum: A földrengés kiindulási helyének a földfelszínre vetített pontja.
Hipocentrum: A földrengés kialakulásának központi része, a tömegelmozdulásnak helye, a földrengés fészke.
Gyűrődés: Gyűrődéskor akkor beszélünk, amikor van két egymáshoz közeledő kőzetlemez és a kettő között képlékeny tengeri üledék található. Az olalirányú nyomás miatt ez a képlékeny réteg kiemelkedik fokozatosan, ún. redő jön létre.
Vetődés: A szilárd kőzetanyag törésvonalak mentén függőleges vagy vízszintes irányban elmozdul.
Vulkánosság: A vulkáni működés típusai, a vulkánosság területi eloszlása, vulkáni kőzet és ércképződés.