Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

Matematika

584
Nem tudom hogy kell elkezdeni..
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Középiskola / Matematika

Válaszok

3
Én első lépésként megoldanám a jobb oldalt, mint egy önálló másodfokú egyenletet.
0= y^2 + 8y - 12
két y-t fogsz kapni (most nem vezetném le hogyan)

y1 = 2 7 -4
y2 = -2 7 -4

Ha jobb oldal helyére ezeket írod be, akkor két egyenleted lesz, mindkettőben csak x lesz az ismeretlen és akkor is bonyolult egyenletek maradnak de legalább csak x-el.

Én így csinálnám, persze egyáltalán nem biztos hogy jó, de hátha... Ha megvan a megoldás elküldöd nekem? kíváncsi vagyok :D
0

Mindkét oldalnak ugyanazzal a valós számmal kell egyenlőnek lennie - legyen ez 0 (legegyszerűbb eset). Szerintem mással nem érdemes próbálkozni, mert csak bonyolítja az életet.
A két oldalon levő egyenletet külön-külön oldod meg, tehát: -y^2+8y-12=0 és a másik (ott használd fel előbb a logaritmus azonosságait, aztán a trigonometrikus azonosságokat)
1

Először úgy kezded, hogy felismered, hogy a logaritmusban lévő tört számlálójának értéke 2, ahol a ctg(x) értelmezve van, tehát ez lesz az egyenlet:

log√2(2/sin(2x))=-y²+8y-12, szorozzuk mindkét oldalt -1-gyel:
-log√2(2/sin(2x))=y²-8y+12, majd a logaritmus előtt álló (-1)-es szorzót felvisszük a kitevőbe az azonosság miatt, majd a hatványazonosság miatt a -1 miatt vesszük a reciprokát, ekkor ezt kapjuk:
log√2(sin(2x)/2)=y²-8y+12, átírjuk a jobb oldalt √2-es alapú logaritmussá:
log√2((√2)y²-8y+12), aztán hivatkozunk a logaritmusfüggvény szigorú monotonitására:

sin(2x)/2=(√2)y²-8y+12, szorzunk 2-vel:
sin(2x)=2*(√2)y²-8y+12, átírjuk a 2-t √2 hatványává: (√2)⁴, majd használjuk az azonos alapú hatványok szorzatára vonatkozó összefüggést:
sin(2x)=(√2)y²-8y+16, majd észrevesszük, hogy a kitevőben egy teljes négyzet van: (y-4)², tehát az egyenlet:

sin(2x)=(√2)(y-4)²

Mivel (y-4)² értéke legalább 0, ezért (√2)(y-4)² értéke legalább 1, az 1-et y=4 esetén veszi fel. Mivel a sin(x) függvény értékkészlete a [-1;1] intervallum, ezért más y-nal nem is tudunk foglalkozni; csak y=4 esetén lesz ennek megoldása, ekkor a jobb oldal értéke 1, így az

sin(2x)=1 egyenletet kell megoldanunk, melynek megoldása x=π/4+k*π, ahol k tetszőleges egész szám, tehát az egyenlet megoldáshalmaza; (x ; y)=(π/4+k*π ; 4), ahol k tetszőleges egész szám. Azonban még meg kell nézni, hogy ezek közül esetleg van-e olyan, ami az eredeti egyenlet értelmezési tartományát sérti, de szerintem ezt már egyedül is meg tudod csinálni.
Módosítva: 7 éve
1