Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

Rácstípus sajátossága, grafit

5108
Mely rácstípus sajátosságával rendelkezik a grafit ? Milyen szerkezeti okai vannak az egyes tuljdonságainak ?
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
1
Középiskola / Kémia

Válaszok

3
Léteznek ún. kevert rácsú anyagok is, ilyen pl. a grafit. A rétegen belül fémrácsos tulajdonságokkal rendelkezik (ezért vezeti az áramot), míg azok között molekularácsosakkal (könnyű elmozdítani a rétegeket egymás fölül, ezért lehet írásra használni).
-1

Puha anyag (molekularács)
Elektromos áramot vezeti ( fémrács)
Magas olvadáspontú (atomrács)
C atomok alkotják (atomrács)
1

A grafit rétegrácsba rendeződött szénatomokból áll, ahol a rétegeket méhkasszerűen, hatszögekből felépített szénhálók alkotják, ezen rétegek helyezkednek el egymás felett. A rétegeken belül az atomokat erős, kovalens kötés tartja össze, azonban a rétegeket csak gyenge másodlagos kötések, így a rétegek egymáson el tudnak csúszni. Ez az oka annak, hogy lehet vele írni és hogy oylan puha, hiszen a papíron végighúzva, mint egy pakli kártya, egymás után jönnek le a rétegek.
A rétegeken belül azonban az elektronok delokalizálva vannak, azaz képesek elmozdulni. Ennek köszönhetően a grafit vezeti az áramot. Ez utóbbi egyébként a fémes rácsra jellemző, míg a fentebbi kijelentés, hogy a rétegekben az atomokat kovalens kötés tartja össze, az atomrács jellegzetessége. Így tehát a grafit rácsa mind a fémrácsra, mind az atomrácsra hasonlít (még a molekularácsra is, hiszen a rétegek felfoghatók egy nagy molekulaként).
1