Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Sziasztok! kémia 9.osztály
Kaktusz2119
kérdése
1332
109 A) Összekeverünk 100 g 10 n/n%-os és 100 g 20 n/n%-os nátrium-hidroxid-oldatot. Hány m/m%-os, illetve n/n%-os a keletkező oldat?
B) Összekeverünk 100 g 10 n/n%-os és 200 g 20 n/n%-os kénsavoldatot. Hány
m/m%-os és hány n/n%-os a keletkező oldat?
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Középiskola / Kémia
Válaszok
1
kazah
megoldása
A,
Egyes oldat
10 mol NaOH=400 g
90 mol víz=1620 g
2020 g oldatban van 400 g NaCl
100 g oldatban van `100/2020*400`= 19,8 g NaOH
kettes oldat:
20 mol NaOH: 800 g
80 mol víz: 1440 g
2240 g oldatban van 800 g NaOH
100 g oldatban van `100/2240*800`= 35,71 g NaOH
Összeöntjük:
200 g oldatban van 19,8+35,71=55,51 g NaOH
100 g oldatban van 55,51/2= 27,76 g NaOH
Az oldat 27,76 tömeg%-os.
100 g oldat 27,76 g NaOH és 100-27,76=72,24 g víz
Ezek mólban:
`27.76/40`=0,694 mol NaOH és `72.24/18`=4,013 mol víz
Ez összesen 4,707 mol anyag
100 mol oldatban van `100/4.707*0,694` = 14,74 mol NaOH
Az oldat 14,74 mol%-os.
B,
10 mol `H_2SO_4`= 980 g
90 mol víz=1620 g
2600 g oldatban van 980 g NaCl
100 g oldatban van `100/2600*980`= 37,69 g `H_2SO_4`
kettes oldat:
20 mol `H_2SO_4`: 1960 g
80 mol víz: 1440 g
3400 g oldatban van 1960 g NaOH
200 g oldatban van `200/3400*1960`= 115,29 g NaOH
Összeöntjük:
300 g oldatban van 37,69+115,29=152,98 g `H_2SO_4`
100 g oldatban van `152,98/3`= 51 g `H_2SO_4`
Az oldat 51 tömeg%-os.
100 g oldatban van 51 g `H_2SO_4` és 49 g víz
Ezek molban:
`51/98`= 0,52 mol `H_2SO_4` és `49/18`= 2,72 mol víz
Összmól: 0,52+2,72=3,24 mol
3,24 mol oldatban van 0,52 mol `H_2SO_4`
100 mol oldatban van `100/3.24*0.52`= 16,04 mol `H_2SO_4`