Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

Egy szülő kér segítséget!!!

71
Jó napot!
Segítséget szeretnék gyermekem számára kérni sajnos ő tanulási nehézségekkel küzd (SNI)
Kötelező olvasmányok vannak és olvadó naplót kell írni.Ha valakinek az öt közül meg van írva nagyon szépen megkérem küldje el nekem!!!
Köszönöm!!!
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Középiskola / Irodalom

Válaszok

1
Szerző: Szophoklész
Élete: Kr.e. 496 - Kr.e. 406
Művei: Az egyik legismertebb görög tragédiaíró, aki több mint 120 drámát írt, de csak hét maradt fenn teljes egészében. Legismertebb művei közé tartozik az Antigoné, az Oidipusz király és az Élektra.

Mű címe: Antigoné
Keletkezése: Kr.e. 442 körül
Műfaj: Tragédia

Szereplők:
Antigoné: Oidipusz lánya, a mű főhőse.
Iszméné: Antigoné húga.
Kreón: Théba királya, Antigoné nagybátyja.
Haimón: Kreón fia, Antigoné jegyese.
Eurüdiké: Kreón felesége.
Teiresziász: Vak jós.
Őr: Kreón parancsára őrzi Polüneikész holttestét.
Hírnök: A tragikus események hírvivője.

Cselekmény:
1. Felvonás:
A történet Théba városában játszódik, ahol a testvérek, Eteoklész és Polüneikész egymással harcoltak a trónért, és mindketten meghaltak. Kreón, a város új királya, megtiltja Polüneikész temetését, mivel őt árulónak tekinti. Antigoné azonban szembeszáll a rendelettel, és elhatározza, hogy eltemeti testvérét az istenek törvényei szerint.

2. Felvonás:
Antigoné húga, Iszméné, fél a törvényt megszegni, de Antigoné nem hátrál meg. Antigoné eltemeti Polüneikész testét, de az őrök elfogják és Kreón elé viszik. Kreón szigorúan megbünteti Antigonét, és élve eltemetteti egy barlangba.

3. Felvonás:
Haimón megpróbálja meggyőzni apját, Kreónt, hogy kegyelmezzen Antigonénak, de Kreón hajthatatlan marad. Teiresziász jós megjósolja, hogy Kreón döntése katasztrófát hoz a családjára, de Kreón csak késve ismeri fel hibáját.

4. Felvonás:
Kreón végül úgy dönt, hogy megváltoztatja döntését, és elengedi Antigonét, de már későn érkezik. Antigoné öngyilkosságot követett el. Haimón, aki rátalál, szintén öngyilkos lesz. Eurüdiké, Kreón felesége, a fia halálának hírére öngyilkosságot követ el. Kreón magányosan és megtörten marad, rádöbbenve saját hibáira.

Témák:
Isteni és emberi törvények ütközése: Antigoné az isteni törvényeket követi, míg Kreón az emberi törvényeket.
Családi kötelékek: Antigoné és Haimón családi kötelességeiket és szerelmüket követik, még a halál árán is.
Hatalom és felelősség: Kreón hatalma, döntései és azok következményei központi szerepet játszanak a tragédiában.
Büszkeség és tragédia: A szereplők büszkesége és makacssága vezet tragikus végkifejlethez.
Elemzés:
Az Antigoné Szophoklész egyik legmélyebb és legdrámaibb műve, amely az erkölcsi dilemmák és a családi tragédiák köré épül. A mű központi kérdése az, hogy mi a helyes, ha az isteni és emberi törvények ütköznek egymással. Antigoné és Kreón tragikus sorsa jól példázza a görög tragédiák alaptémáját, ahol a hősök gyakran saját hibáik és makacsságuk áldozatai lesznek.

Szophoklész üzenete:
A szerző az Antigonéban bemutatja, hogy az emberi döntések és tettek milyen mélyreható következményekkel járhatnak. A tragédia arra figyelmeztet, hogy a hatalommal járó felelősséget bölcsen kell gyakorolni, és hogy a törvényeknek összhangban kell lenniük az isteni és erkölcsi renddel.

Zárszó:
Az Antigoné máig aktuális kérdéseket vet fel a jog, az erkölcs és a hatalom viszonyáról, és az emberi lélek mélységeit kutatja. Szophoklész mesterműve örök érvényű tanulságokat kínál a mai kor embere számára is.
0