Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Kémia 11. emelt 3 kérdés
Laraaa
kérdése
89
1, Milyen homológ sornak lehet a tagja a CnHn képletű szerves anyag? Hogyan lehet eldönteni egy konkrét vegyületről, hogy melyik csoportba fog tartozni?
2, Mit öntsünk az AgNO3 oldathoz, ha az ezüsttükör próba reagensét akarjuk előállítani? Mi lenne, ha NaOH-t adnánk hozzá?
3, Hasonlítsd össze a K és az Ar 1. és 2. ionizációs energiáját!
Ez a 3 kérdés nem ment csak, előre is köszönöm a segítséget!!
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
kémia, emelt, ezüsttükör, Ionizáció, homológsor
0
Középiskola / Kémia
Válaszok
1
kazah
válasza
1,
A kérdés kicsit kusza, mert egy homológ sorban levő vegyületek metiléncsoportban különböznek `(-CH_2-)`, itt nem tud minden elem `C_nH_n` összegképletű lenni.
De ha csak önmagában nézzük a vegyületet, akkor el tudjuk dönteni (összegképlet alapján persze azt se mindig), hogy melyik vegyületcsoportba tartozik az adott anyag.
Pl: `C_2H_2` az acetilén az alkinekhez, `C_6H_6` benzol az aromás vegyületekhez.
Egy konkrét vegyületről csak az összegképlet alapján nem mindig tudjuk eldönteni, hogy melyik csoportba tartozik.
Alkánok: `C_nH_(2n+2)` ; ezt mindig el tudod dönteni az összegképlet alapján is, de hogy melyik konkrét vegyület, azt az izoméria dönti el.
Alkének (olefinek): `C_nH_(2n)` ezek a monoolefinek (egy kettős kötést tartalmaznak). De a cikloalkánoknak is ez az összegképlete, szóval csak az összegképletből nem tudod eldönteni. Pl. a `C_6H_(12)` összegképletű vegyület lehet ciklohexán vagy hexén is; ezen belül egyéb más cikloalkán vagy monoolefin is (pl metil-ciklopentán vagy metilpentén és még sorolhatnám).
Alkineknek és a diolefineknek is `C_nH_(2n-2)` az összegképletük, továbbá a cikloalkéneknek is.
Az aromásoknak elég változatos, összegezve nem akarok erről könyvet írni, de el lehet dönteni, csak összetett a témakör.
2,
Az ezüst-nitráthoz ammóniaoldatot kell adni, hogy az ezüsttükör-próba reagensét előállítsuk. Ha csak NaOH-ot adnánk hozzá, akkor keletkezik az AgOH csapadék, a lúgos közegben bomlik ezüst-oxiddá. És itt véget ér a történet.
Az ammónia azért szükséges, hogy komplexképződés közben az ezüst-oxid elbomoljon és az ezüsttükör próba során az ezüstionokat tudjuk redukálni elemi ezüstté.
Egyenleteket találsz az interneten.
3,
Ismernünk kell az ionizációs energia fogalmát. Az az energia, ami ahhoz szükséges, hogy a külső elektronhéjról a legkönnyebben leszakítható elektront eltávolítsuk. Vizsgáljuk meg a kérdéses atomokat:
A káliumnál a külső elektronhéjon van egy elektron, ezt könnyen le tudjuk tépni, kialakul a stabil nemesgázszerkezet, ehhez kis energia szükséges.
Az argon egy nemesgáz, stabil nemesgázszerkezettel rendelkezik, nagyobb energia szükséges, hogy a legkülső héjon levő elektront eltávolítsuk.
Az argon ionizációs energiája nagyobb.
De ezt az adatot ellenőrizheted egy periódusos rendszerben.
1
Laraaa:
Köszönöm! A cikloalkánoknál viszont mindenképp CnHn az összegképlet, ha jól tudom...
3 hónapja0
kazah:
A cikloalkánoknál `C_nH_(2n)` az összegképlet.
2 hónapja0