Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Egri csillagok
bellia12456
kérdése
150
Valaki tudna segíteni az egri csillagokkal kapcsolatos házi feladatban?
IV. Eger veszedelme
1) Milyen előkészületeket tesznek a várvédők az ostrom előtt?
2) Mire esküsznek meg Dobó István és katonái? Segítség egy-egy szó.
a - levél
b - kiáltozás
c - csoportusulás
d - rendelkezés
e - megadás
f - várvédelem
V. Holfogyatkozás
3) Milyen eszközöket, fegyvereket használnak az egriek-
-annak jelzésére,hol ás aknát a török?
-falakon feltolakodó törökök visszaverésére?
-török által emelt hasábfa-és rőzsehalmok felgyújtására?
-földbástyán felkapaszkodó törökök visszaverésére?
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
segitséég
0
Általános iskola / Irodalom
Válaszok
2
szabtina31
válasza
IV. Eger veszedelme
1) Milyen előkészületeket tesznek a várvédők az ostrom előtt?
A király Dobó Istvánt nevezi ki Eger várának kapitányává, aki tapasztalt katona. Jó érzékkel /stratégiával/ fog hozzá, hogy felkészítse a várat az ostromra. A vár alaprajza egy teknősbékára emlékeztet, amelynek délre néz a feje, a lábai és a farka a bástyák, két oldala pedig két gyalogkapu.
• A vár egy külső és egy belső várból áll, melyek közé, valamint a várat övező dombok közé a kapitány árkokat ásat.
• Dobó a falakat megmagasíttatja és megerősítteti, ott ahol a törökök támadására a leginkább számítani lehet.
• a házak, paloták tetejét vizes bőrökkel takartatta le, hogy az ellenség által kilőtt tüzes nyilak ne okozzanak tüzet.
• A falakon lőréseket alakítanak ki.
• A kaput bal felől, a legnagyobb ágyú (neve: Baba), fölülről pedig a lőrések védik.
• A Templomot földdel hordatta tele az oldalait pedig jobbról is és balról is be domboztatta. Itt tartották a puskaport.
• nagy fekete hordókban helyezi el a puskaport.
• A vár alatt a nyugati oldalon folyó Eger patak, vizét a malomnál zsilipekkel lezáratja. Így biztosítja a várvédők számára a vizet az ostrom idején.
• A város felé néző fal magas volt Legalább tíz öl (1 öl=1,9 méter), ami kívül kő, belül föld. Ezen az oldalon aligha lesz baj a törökkel.
• Földbástyákat építtetett - a földbástya, egy a fal alatti kiálló dombrész, amely le lett faragva meredekre egészen a város földszínéig. Feladata, hogy védje azt a sarkot a lövéstől, meg, hogy oltalmazza azt a bástyát, ami a vár hátán, azaz a teknősbéka farkán magasodott. Ez volt a tömlöcbástya, melynek tetején egy nagy ágyú, négy mozsár és húsz szakállas ágyú volt a domb irányába állítva.
• A vár mögötti dombos területet csak egy mély ásott árok választotta el a vártól, ezért a támadást is innen lehetett várni. A fal viszont itt volt a legerősebb ezért a legnagyobb ágyúkból négyet ide rakatott, hogy ezt a részt védje.
• Mesterembereket hozatott a várba – a kőművesek, ácsok éjjelente kijavították a török által lerombolt falakat, tetőket, a fegyverkovácsok készítették és javították a fegyvereket, a borbélyok pedig még a sebgyógyítást is végezték.
• Élelemről, italról, gondoskodott.
• Az asszonyok a katonákról gondoskodtak, főztek, mostak, sebeket elláttak (a végső küzdelemben a bástyákon harcoltak a férfiak mellett köveket dobáltak, forró vizet, levest, szurkot borítottak a törökökre)
• Kassai zsoldoskatonákat hozat, akik pénzért harcolnak az ostrom idején.
• Az ácsok és a katonák furkót készítettek (félöles karók végét laposra csapkodták, majd a laposított végébe lyukat fúrtak, s kereszt alakot formál belőlük. Végül a keresztekre olajos-szurkos csepűt kötöztek.)
• A puskaport a parasztok apró bőrzacskókba tömtek és vittek a pattantyúsokhoz (tüzér/ágyúkezelő).
• János tűzmester cserépből készült golyókat tömet puskaporral. Azok a labdák. Belőlük arasznyi puskaporos kanóc lóg ki.
• Köszörűsök és lakatosok a fegyvereket igazítják.
• A Sándor-bástyánra deszkákból emelvényt ácsoltak azért, hogy csapatosan is föl lehessen járni belülről a falakra.
• A katonákat folyamatosan képzik a karddal, puskával, dárdával való harcra. A hadnagyok kiképzik az önkénteseket, civileket, akik a várba jönnek, harcolni a török ellen.
• Bornemissza Gergelyt megteszi főhadnagynak és rábízza a bombák készítését. Természetesen élelemről is gondoskodik a várvédők részére.
• Mindenkinek esküt kell tennie a vár védelmére, hogy a várat utolsó csepp vérükig védelmezik. A tiszteknek éppúgy, mint a közkatonáknak. Maga Dobó is tesz esküt.
• Dobó mindenkit a falakra vezényelt: valamennyi katonáját, aki élt és mozgott, a parasztokat, mesterembereket és asszonyokat, sőt a gyerekeket is.
• Az asszonyok is kövekkel, forró vízzel és szurokkal rohannak a falakra, az ellenségben nagy kárt tesznek, és nem is emberek, hanem dühös oroszlánok módjára viselkednek
2) Mire esküsznek meg Dobó István és katonái? Segítség egy-egy szó.
a – levél
b - kiáltozás
c - csoportusulás
d - rendelkezés
e - megadás
f – várvédelem
Dobó várt, hogy mozdul-e valaki, de a teremben csend volt. Nem mozdult senki. - Meg kell esküdnünk egymásnak az örök Isten szent nevével ezekre a pontokra. Ezzel egy ív papirost vett fel az asztalról és olvasni kezdte:
- Először: akármiféle levél jön ezentúl a töröktől, el nem fogadjuk, hanem a község előtt olvasatlanul megégetjük.
- Így legyen! - hangzott a teremben. - Elfogadjuk!
- Másodszor: mihelyt a török megszállja a várat, senki neki ki ne üvöltsön; bármit kiáltoznának is be, arra semminemű felelet ne hangozzék: se jó, se rossz.
- Elfogadjuk!
- Harmadszor: a várban a megszállás után semmiféle beszélgető csoportosulás se kint, se bent ne legyen. Se ketten, se hárman ne suttogjanak.
- Elfogadjuk!
- Negyedszer: az altisztek a hadnagyok tudta nélkül, a hadnagyok a két kapitány intézkedése nélkül a csapatokon nem rendelkeznek.
- Elfogadjuk!
Hegedüs szólt érdes hangon közbe. - Azt ajánlom, hogy a két kapitány viszont a hadnagyokkal mindig egy értelemben intézkedjen, valahányszor úgy fordul a sor, hogy akár a védelemben, akár más fontos intézkedésben a hadnagyok közül csak egy is tanácskozást kíván. - Az ostrom szünetében elfogadom - szólott Dobó. - Elfogadjuk! - zúgták rá mindannyian.
Dobó tovább folytatta:
- Utolsó pont: aki a vár megadásáról beszél, kérdez, felel, vagy bármiképp is a vár megadását akarja, halál fia legyen!
- Haljon meg! - Nem adjuk meg a várat! Nem vagyunk zsoldosok! Nem vagyunk szolnokiak! - hangzott mindenfelől.
Dobó intett a papnak, aki fölemelte az asztalon álló kis ezüstfeszületet. - Esküdjetek velem - mondotta Dobó. A teremben mindenki a feszület felé nyújtotta a kezét.
- És most magam esküszöm - szólt Dobó, két ujját a feszületre emelve. - Esküszöm, hogy a vár és az ország védelmére fordítom minden erőmet, minden gondolatomat, minden csepp véremet. Esküszöm, hogy ott leszek minden veszedelemben veletek! Esküszöm, hogy a várat pogány kezére jutni nem engedem! Sem a várat, sem magamat élve meg nem adom! Föld úgy fogadja be testemet, ég a lelkemet! Az örök Isten taszítson el, ha eskümet meg nem tartanám! Nem kételkedett abban senki. Tűz égett mindenkinek a szívében. A Dobó esküjére minden kard kivillant. Egy lélekkel kiáltották: - Esküszünk! Esküszünk!
Azt javasolta, hogy a védelmet négy seregre osszák. Egyik sereg legyen a főkapunál, a másik a szeglettoronyig való részen, a harmadik a külső várban, negyedik pedig a tömlöcbástya körül északon
A négy csoportnak megfelelően az álló sereg is négy részre oszlik bent. Az álló sereg felett Mekcsey kapitány fog rendelkezni.
A város felőli oldalra csak egyes őröket állítsanak. A kapunál pedig elég lesz húsz ember is, mivel az úgyis szűk gyalogkapu
Az Ókapunál, vagyis a főkapunál az új bástyáig álljon mindig száz drabant. A tömlöcbástyán száznegyven, a tiszttel száznegyvenegy. A Sándor-bástya mentén százhúsz a kapu nélkül. Onnan vissza a kapuig százöt.
A templom két tornyán tíz-tíz drabant. Ez a belső vár védelme.
Ezután következett a külső vár. A Csabi-bástyától a Bebek-bástyáig kilencven ember. Onnan a szeglettoronyig százharminc. Az Ókaputól a szegletig ötvennyolc. Ott van egy keskeny kőfal, ami összeköti a belső várat a külsővel. Ott inkább szemmel kell őrködni, mint fegyverrel. Oda elég harmincnyolc drabant. Oda lehet állítani a gyöngéket s ostromok alatt a könnyű sebesülteket is.
Most a tisztek szétosztására került a sor. Dobó magával kezdte a sort. Ő ott akart lenni mindenütt.
Mekcsey feladata már ismert. Ő rendelkezik az álló sereg felett.
A négy főhadnagy úr közül egy az Ókapunál lesz. Oda erő kell és rettenthetetlen lélek
. Merthogy a török azon a kapun akar majd betörni, előre láthatóan. Ott a halállal farkasszemet kell nézni erősen. Pető Gáspár fölállt, és a mellére csapott: - Kérem azt a helyet! Ezenkívül a külső vár a legveszedelmesebb oldal. A török ott az árkot próbálja, majd betemetni. Oda is bátorság, hazaszeretet és halálmegvetés kell.
Bornemissza, Fügedy és Zoltay
ott lesztek mind a hárman
Ezután összetrombitáltatta a katonaságot, s a vár terén nekik is elmondta az öt esküpontot, amire odabent megesküdtek
Ezután kibontotta a vár kék-vörös zászlaját, és összefogta a nemzetiszínűvel. - Esküdjetek!- mondta.
V. Holfogyatkozás
3) Milyen eszközöket, fegyvereket használnak az egriek-
Bornemisza Gergely találékonyságának köszönhetően afféle csodafegyvereket is bevetettek. Gergely deák egyike volt a 16. század legkiválóbb hadmérnökeinek és feltalálóinak. Mesteri módon értett a különleges robbanószerkezetek, tüzes szerszámok, kerekek és hordók készítéséhez, petárdákat és aknákat állított elő, sokszor keltve pánikot a rohamozó törökök soraiban.
1. Annak jelzésére, hol ás aknát a török?
Dobó a falak mentén a tálakba vizet, a dobokra borsót és sörétet tetet. Ha rezeg, tudja, a törökök aknát ásnak.
2. A falon feltolakodó törökök visszaverésére:
Itt sok mindent lehet írni, amit csak el tudsz képzelni: kézifegyverek, kardok, puskák, lándzsák, ágyúk, kövek, forró leves, forró szurok, és amit még a fegyverekkel kapcsolatos
3. A török által emelt hasábfa-és rőzsehalom felgyújtására:
Tüzet és vizet! - rendelkezik Dobó. - Hozzatok szalmát, vasmacskát, horgot és csáklyát, sokat! A bástyán tűz égett. A tűz mellett üstökben faggyú olvadt. A szurkos szalmakoszorúk rakásokba rendezve feketéllettek a tűz körül. A török ott is nagy tárgyak alá húzódva indult a vár ellen. Az olajba mártott szalma lángoló rongyokban repült újra alá a tárgyak födelére. A kopjatartók eldobták a szerszámukat, s hanyatt-homlok rohantak le a golyózáporból.
4.A földbástyán felkapaszkodó törökök visszaverésére:
Gergely -, zsindelyeket kért, amiket a tetőkről leverettek. Aztán faggyút, szurkot és olajat kért. De mivel kevés volt a faggyú, szalonnát kért, sokat. - Húsz-harminc oldalt. Amennyit csak lehet. Gergely azt eszelte ki, hogy amint a török ott hányta rakásra a fát, ő meg szalonnát, faggyút meg zsindelyt hányatott a hasábfa és a rőzse közé. Gergely arasznyi széles szeletekre vágatta a szalonnát, és időnkint odadobatta a fa közé. S hullt közben az olajfestékes zsindely, a faggyú, a szalma. Időnkint meg ledobatott egy-egy szalmába pólyált cserépbögrét. A bögrék sárral voltak betapasztva, dróttal meg körülfonva. A belsejükben puskapor volt meg töltött csődarabok s ujjnyi darabokban kén.
0
Még nem érkezett komment!
rigler-dia17{ Fortélyos }
válasza
IV. Eger veszedelme
Milyen előkészületeket tesznek a várvédők az ostrom előtt?
A várvédők többféle előkészületet tesznek az ostrom előtt, hogy megvédjék Egert:
Erődítik és megerősítik a falakat.
Lőszert és élelmiszert halmoznak fel.
Elhelyezik a fegyvereket és a lőszereket a stratégiai pontokon.
Gyakorlatoznak és felkészítik a katonákat.
Védelmi stratégiákat dolgoznak ki.
Mire esküsznek meg Dobó István és katonái? Segítség egy-egy szó.
a - levél: várvédelem
b - kiáltozás: várvédelem
c - csoportusulás: várvédelem
d - rendelkezés: várvédelem
e - megadás: nem
f - várvédelem: igen
V. Holdfogyatkozás
Milyen eszközöket, fegyvereket használnak az egriek-
Annak jelzésére, hol ás aknát a török:
Fülkürtöt és hallgató csöveket használnak, hogy meghallják az ásás hangját.
Falakon feltolakodó törökök visszaverésére:
Forró szurokkal, olajjal öntik le őket, köveket dobálnak rájuk, illetve lándzsákkal és kardokkal harcolnak ellenük.
Török által emelt hasábfa- és rőzsehalmok felgyújtására:
Égő nyilakat és fáklyákat használnak a halmok felgyújtására.
Földbástyán felkapaszkodó törökök visszaverésére:
Különféle kézifegyvereket, például lándzsákat, kardokat, illetve forró szurokot és olajat használnak a támadók ellen.
Remélem, hogy ezek a válaszok segítenek a házi feladatod megoldásában! Ha van még kérdésed, nyugodtan tedd fel.