Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

Elektrokémiás feladat

113
Itt a megoldókulcs szerint mind a két folyamatnál a réz a negatív, az alumínium a pozitív pólus. Azt viszont nem árulja el, hogy ez miért van. Áramtermelésnél még ki lehet a feladat alapján következtetni, de a feltöltésnél nem értem, hogy miért ugyanott vannak a pólusok. Köszönöm előre is!
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
elektrokémia
0
Középiskola / Kémia

Válaszok

2
Legyen szó galvánelemről (1. ábra) vagy elektrolízisről (2. ábra) az anódon oxidáció, a katódon redukció történik. Az anód az az elektród, ahová az anionok mennek, a katódra a kationok, tehát a bal oldali ábrán a réz az anód, az alumínium a katód; a jobb oldali ábrán fordítva. Viszont attól,hogy melyik a katód és az anód, csak az változik, a polaritás nem.

Gondoljunk az akkumulátorra az autóban: attól még pozitív vagy negatív pólus marad, akár töltjük, akár merítjük, viszont használatkor (galvánelemként) a pozitív a katód; amikor töltjük (elektrolízis), akkor anód lesz, de marad pozitív elektród.

Ott tehát a réz-grafit elektród az anód, az anódon pedig mindig oxidáció van, tehát a fém, ez esetben a lítium oxidálódik.
1

A standardpotenciált már csak azért sem érdemes nézni, mert az egy jól meghatározott rendszerre vonatkozik, ami pl. fémek esetén azt jelenti, hogy az adott fém, mint elektród merül a saját ionjait tartalmazó oldatba, mint elektrolitba, ráadásul az elektrolit koncentrációja is adott (st. potenciál esetén 1 `(mol)/(dm^3)`). Mivel itt az elektrolit is teljesen eltérő és a koncentrációkat sem ismerjük, nem tudjuk figyelembe venni a standardpotenciálokat, viszont az ábráról tudjuk leolvasni, hogy amerre a kationok vándorolnak, az az elektród lesz a katód.
1