Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Villányi 281/B
erikkoltai09
kérdése
182
A babérfa illatanyagának egyik komponense, az ocimén, és a citromolaj egyik alkotórésze, a limonén is 2 izoprénegységből vezethető le, összegkép- letük is azonos. Az ocimén 1,00 g-ja 3,53 g, a limonén 1,00 g-ja viszont csak 2,35 g brómot képes addicionálni. Mi a két vegyület összegképlete, és hogyan magyarázhatjuk az addíciós képességekben megmutatkozó eltérést?
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Középiskola / Kémia
Válaszok
1
kazah
válasza
Nos a számolás módja hasonló az előzőéhez, annyi különbséggel, hogy az izoprén, ami 2-metilbuta-1,3-dién, két kettőskötést tartalmaz. Ha ugyanazok a tartalmazó egységek és mégis különböző mennyiségű brómot addícionál, annak az lehet az oka, hogy a második vegyület, ami kevesebb brómot addícionál, gyűrűvé záródik, így kevesebb kettős kötést tartalmaz (ezért nem addícionál annyi brómot).
Az ociménben tehát `2*2-1` = 3 kettős kötés van, a limolénben pedig `2*2-2` = 2 kettős kötés, hiszen az izoprénben levő 2 kettős kötésből 1-1 a gyűrűképződés rovására megy, míg az elsőnél csak 1 megy az összekapcsolódásra.
Mivel az izoprén összegképlete `C_5H_8`, a két vegyület összegképlete (mivel két izoprén kapcsolódik össze) mindezek kétszerese, vagyis `C_(10)H_(16)`.