Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Töri - Rajk László és társainak a kivégzésehez kapcsolódó kérdések
Yonose
kérdése
488
Valaki segítsen!! Kérem!
A) Ki volt Rajk László, és milyen szerepet játszott a kommunista diktatúra kiépítésében?
B) Miért és hogyan ítélték halálra őt és társait 1949-ben?
C) ki volt a leginkább felelős a kivégzésükért?
D) Hogyan jelenítette meg a kivégzett személyeket az újságcikk?
E) Mennyire volt rendszerellenes a cikk hangvétele?
F) Ki ellen irányult elsősorban a sorok között megjelenő kritika?
G) Emelj ki két olyan példát, amely ezt igazolja!
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Általános iskola / Történelem
Válaszok
1
doomhyena
megoldása
a) Rajk eredetileg a kommunista mozgalomban aktív volt, a magyar ellenállás résztvevője volt a második világháború idején. Később azonban a kommunista párt belpolitikai mozgalmának egyik fontos alakja lett, és miniszteri pozíciókat töltött be.
b) 1949-ben a kommunista rezsim belső tisztogatása részeként Rajk Lászlót és társait - köztük társát, Gerő Ernőt is - árulással és összeesküvéssel vádolták meg. A per az úgynevezett Rajk-per volt, amely politikai természetű és sokkolta az országot.
c) A legfelsőbb politikai szinten a kommunista vezetés, különösen Rákosi Mátyás és környezete volt a leginkább felelős a kivégzésekért. Az ő utasításaik és döntéseik alapján zajlott le a politikai perek sorozata.
d) Az újságok és média az akkori hatalom által irányítva általában úgy ábrázolták az elítélteket, mint ellenségeket vagy árulókat, és a kivégzéseket a rezsim "biztonságának" érdekében hajtották végre.
e) Az ilyen újságcikkek hangvétele erősen rendszerellenes volt, mivel az elítélteket általában a rendszer ellenfeleiként állították be. Az ilyen cikkek gyakran bírálták a rezsimet és az elnyomó politikát.
f) Az ilyen cikkek elsősorban a belső ellenségeket, az úgynevezett "szabotőröket", "ellenségeket" támadták, akik állítólag veszélyeztették a kommunista rendszert és Rákosi vezetését.
g) Példák lehetnek az olyan fogalmak, amelyekkel az elítélteket illették (például "reakciósok", "államellenesek"), vagy az általuk vádolt tevékenységek, amelyekkel az elítélteket vádolták (például "fasiszta összeesküvés", "ellenforradalmi terv"). Ezek a kifejezések az elítéltek politikai súlyosítását és az állam "veszélyeztetettségének" hangsúlyozását szolgálták.