Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!
Göncöl
szg.k9kristof{ Fortélyos } kérdése
3023
Honnan származik a Göncöl elnevezés?
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
Földrajz, Göncöl
0
Középiskola / Földrajz
Válaszok
2
berdeszter98
válasza
A Nagy Medve csillagkép utolsó hét csillaga. Számos más elnevezése előfordul: Csíkiszekér, angyalok hintója, Szekércsillag, Ördögszekér, Szent János szekere. Az egész nyelvterületen szekérnek nevezik. Szövegemlékeinkben is előfordul, a Schlägli szójegyzék (1405 körül) „zeker hug” néven említi. (A húgy szó ősi jelentése annyi mint „csillag”.)
A Göncölszekér mondái leggyakrabban a kereszténységgel kapcsolatosak. Ez az a szekér, amelyik Illést az égbe ragadta, más változat szerint Jób ül rajta és vigyázza a csillagokat. A Göncölszekérnek Jézus, Szent Péter, Szent Dávid, Illés és angyalok az utasai, a Tejúton halad. Arra is van magyarázat, hogy miért ferde a rúdja: nekiütközött a Mennyország kapujának, vagy az úton valamilyen akadályt kellett kikerülnie (cigány gyerekek, farkascsorda), kátyúba került, megcsavarodott a rúd, a kocsi pedig eldőlt. Ennek folytatása, hogy az égbe rendelték azokat, akik miatt eltört a kocsi, az egyik cigány gyerek a munka végeztével ottmaradt: ő a Kisbéres, vagyis az Alkor nevű csillag. Egyes változatokban ő az, aki az ökröket hajtja.
0
Még nem érkezett komment!
bdanika61{ Elismert }
megoldása
A Göncölszekér nem tekinthető "hivatalos" csillagképnek, a Nagy Medve csillagkép 7 fényes csillaga alkotja.
Az animációban a gombokkal be/kikapcsolhatók a csillagkép körvonalak.
(Sötétebb kékkel a Göncölszekér, világosabb kékkel a Nagy Medve többi része. A jobb felső sarokban kör jelöli a Sarkcsillagot.)
A Nagy Medve (Ursa Maior) csillagkép fényesebb tagjai egy laza csoportosuláshoz az Ursa Major Mozgó Halmazhoz tartoznak és a térben azonos irányban haladnak. Ez a hozzánk legközelebbi halmaz. Átmérője 30 fényév. Közelsége miatt nem látjuk szoros csillagcsoportosulásnak. A Göncölszekér 7 fényes csillagából 5 (a Dubhét és az Alkaidot kivéve) a halmazhoz tartozik. A halmaz tagjai 15-17 km/s sebességgel haladnak a Saggitarius csillagkép irányába. A tagok közül eddig 17-et azonosítottak be egyértelműen, de 100 olyan csillag van, amelyiknek sebessége és iránya ezekhez hasonló. A halmaz életkora 150 millió év, közéjük tartozik a fényes Szíriusz is.