A periódusos táblát kell nézni. Ott van a könyvedben valahol, vagy használhatod ezt az on-line táblát is:
https://ptable.com/
Mondjuk a nátriummal:
Atom: `Na`
Ez a periódusos rendszerben az első oszlopban van. Oda van írva a neve mellé, hogy 11. Ez a rendszám, ami megegyezik a protonok számával. Az elektronok száma pont ugyanannyi, az is 11, mert az atom semleges (ugyanannyi pozitív proton van benne, mint negatív elektron). 1 mol tömege is oda van írva mellé: 22,99 gramm. Tehát eddig csak le kellett olvasni az adatokat a táblázatból.
Ion:
Attól lett ion, hogy leadott vagy felvett elektront.
Az első oszlopban van a nátrium, ezért 1 elektront ad le, amikor ion lesz. Mivel leadott negatív elektront, pozitív lesz a töltése: `Na^+`. A protonok száma az ionban is ugyanannyi, tehát 11. Az elektronszám eggyel csökkent, mert egyet leadott: 10. 1 mol tömege ugyanannyi mint az atomnál, mert az elektron olyan icipici, hogy meg se látszik, ha leadja.
Nem csak úgy lesz ion egy atomból, hogy lead elektront. Mondjuk az oxigén a hatodik oszlopban van, az nem azt csinálja, hogy lead 6 elektront, hanem azt, hogy felvesz kettőt. Azért kettőt, mert úgy lesz neki 8. Szóval amik a táblázat második felében vannak, azok felvesznek elektront, általában attól függ, hogy mennyit, hogy hanyadik oszlopban vannak. Mivel az oxigén felvett 2 elektront, kétszeres negatív töltése lesz: `O^(2-)`
Molekula:
Úgy lesz molekula, hogy 2 vagy több atom összekapcsolódik. Mondjuk klórmolekula úgy lesz, hogy 2 klór atom összekapcsolódik: `Cl_2`. Ha azonos atomokról van szó, akkor mindig 2 kapcsolódik össze. Ha többféle atom van a molekulában, akkor lehet 3, 4, 5, stb. darab atom is. Mondjuk a vízmolekulában `H_2O` három atom van, az ammóniában `NH_4` pedig 5.
Itt a klórmolekula tehát `Cl_2`. A protonszáma duplája annak, ami egy klóratom protonszáma, azt meg nézd meg a táblázatban (elárulom: 17). Az elektronszáma szintén ennek a duplája, mert nem ionról van szó, akkor pedig mindig megegyezik a protonok és elektronok száma. 1 mol tömege: össze kell adni az atomjainak a tömegét, ami a táblázatban van. Most tehát `2*35","45`.
vízmolekula: `H_2O`, ezt remélem, már tudod is.
oxónium-ion: Ezt be kell magolni: `H_3O^+`
Ez ion, egyszeres pozitív, vagyis leadott 1 elektront. A protonszám meg a tömeg könnyű, csak össze kell adni az atomjainak az adatait. Az elektron-szám a protonétól eggyel kevesebb, mert pozitív ion.
hidroxid-ion: `OH^-` ezt is be kell magolni.
Ez felvett egy elektront, attól van odaírva a mínusz jel.
ammónia molekula: `NH_4`
ammónia ion: `NH_4^+`
Ezt szerintem nem kell bemagolni, de ha azt látod leírva, hogy `NH_4^+`, abból tudnod kell, hogy ez egy ion, ami 1 elektront leadott.