Keresés


Toplista

Toplista
  • betöltés...

Magántanár kereső

Ha szívesen korrepetálnál, hozd létre magántanár profilodat itt.
Ha diák vagy és korrepetálásra van szükséged, akkor regisztrálj be és írd meg itt, hogy milyen tantárgyban!

Kémia háziban valaki tudna segíteni?

3575
Nagyon örülnék ha valaki tudna segíteni! Nem nagyon értem, hogy hogyan lesz atom, ion és molekula a képletekből, ezért a házit sem tudom megoldani.
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
kémia, atom, ion, molekula, képlet, 8. osztály
0
Általános iskola / Kémia

Válaszok

1
A periódusos táblát kell nézni. Ott van a könyvedben valahol, vagy használhatod ezt az on-line táblát is: https://ptable.com/

Mondjuk a nátriummal:

Atom: `Na`
Ez a periódusos rendszerben az első oszlopban van. Oda van írva a neve mellé, hogy 11. Ez a rendszám, ami megegyezik a protonok számával. Az elektronok száma pont ugyanannyi, az is 11, mert az atom semleges (ugyanannyi pozitív proton van benne, mint negatív elektron). 1 mol tömege is oda van írva mellé: 22,99 gramm. Tehát eddig csak le kellett olvasni az adatokat a táblázatból.

Ion:
Attól lett ion, hogy leadott vagy felvett elektront.
Az első oszlopban van a nátrium, ezért 1 elektront ad le, amikor ion lesz. Mivel leadott negatív elektront, pozitív lesz a töltése: `Na^+`. A protonok száma az ionban is ugyanannyi, tehát 11. Az elektronszám eggyel csökkent, mert egyet leadott: 10. 1 mol tömege ugyanannyi mint az atomnál, mert az elektron olyan icipici, hogy meg se látszik, ha leadja.

Nem csak úgy lesz ion egy atomból, hogy lead elektront. Mondjuk az oxigén a hatodik oszlopban van, az nem azt csinálja, hogy lead 6 elektront, hanem azt, hogy felvesz kettőt. Azért kettőt, mert úgy lesz neki 8. Szóval amik a táblázat második felében vannak, azok felvesznek elektront, általában attól függ, hogy mennyit, hogy hanyadik oszlopban vannak. Mivel az oxigén felvett 2 elektront, kétszeres negatív töltése lesz: `O^(2-)`

Molekula:
Úgy lesz molekula, hogy 2 vagy több atom összekapcsolódik. Mondjuk klórmolekula úgy lesz, hogy 2 klór atom összekapcsolódik: `Cl_2`. Ha azonos atomokról van szó, akkor mindig 2 kapcsolódik össze. Ha többféle atom van a molekulában, akkor lehet 3, 4, 5, stb. darab atom is. Mondjuk a vízmolekulában `H_2O` három atom van, az ammóniában `NH_4` pedig 5.

Itt a klórmolekula tehát `Cl_2`. A protonszáma duplája annak, ami egy klóratom protonszáma, azt meg nézd meg a táblázatban (elárulom: 17). Az elektronszáma szintén ennek a duplája, mert nem ionról van szó, akkor pedig mindig megegyezik a protonok és elektronok száma. 1 mol tömege: össze kell adni az atomjainak a tömegét, ami a táblázatban van. Most tehát `2*35","45`.

vízmolekula: `H_2O`, ezt remélem, már tudod is.

oxónium-ion: Ezt be kell magolni: `H_3O^+`
Ez ion, egyszeres pozitív, vagyis leadott 1 elektront. A protonszám meg a tömeg könnyű, csak össze kell adni az atomjainak az adatait. Az elektron-szám a protonétól eggyel kevesebb, mert pozitív ion.

hidroxid-ion: `OH^-` ezt is be kell magolni.
Ez felvett egy elektront, attól van odaírva a mínusz jel.

ammónia molekula: `NH_4`

ammónia ion: `NH_4^+`
Ezt szerintem nem kell bemagolni, de ha azt látod leírva, hogy `NH_4^+`, abból tudnod kell, hogy ez egy ion, ami 1 elektront leadott.
1