Keresés

Keresendő kifejezés:

Toplista

Toplista
  • betöltés...

Segítség!

Ahhoz, hogy mások kérdéseit és válaszait megtekinthesd, nem kell beregisztrálnod, azonban saját kérdés kiírásához ez szükséges!

Sziasztok! Valaki tudna segíteni megoldani és közben elmagyárazni ?

84
Nagyon hálás lennék ha valaki megoldaná és részletesen elmagyarázná☺️ Amit itt küldtem ez dolgozat de én egyszeruen most se kép se hang de egyest se szeretnék írni…köszönöm szépen !
Jelenleg 1 felhasználó nézi ezt a kérdést.
0
Középiskola / Matematika

Válaszok

2
1.) 5400 –nak veszed a 20%-át, azaz megszorzod 0,20-al. Az 1080.
5400-1080=4320

2.) A teljes táv = 100%
3,5 km= 25% (azaz a teljes táv negyede)
A teljes táv = 3,5 x 4=14 km vagy 3,5+3,5+3,5+3,5=14 km

3.) só (100%)=40 000 t
1 év: veszed a 40000-nek a 7%-át
40000*0,07=2800 t
40000-2800= 37.200 t
2 év: az első év után 37200 t só maradt a bányában, így ennek veszed az 5 %-át
37200*0,5= 1860 t
37200-1860=35420 t
Válasz: 35420 t só maradt a 2. év végére a kitermelés után a bányában.
4.) 1 év=9%=250.000 Ft
250000-nek a 9%-a =22.500 Ft (ez 1 év kamata, amit hozzá kell adnod a 250.000-hez) Így számolod ki az összes többi évet.

1 év: 250000+22.500=272.500 (272.500*0,09=24.525)
2. év: 272.500+24.525=297.025 (297025*0,09=26732,25)
3 év: 297.025+26732,25=323757,25 (323757,25 *0,09=29138,15)
4 év: 323757,25+29138,15=352895,4 (352895,4*0,09=31760,58)
5 év: 352895,4 +31760,58= 384655,9 kerekítve 384656


5.) 100%= 5.000.000 Ft
1%= 5.000.000/100=50.000
5.000.000-4.500.000=500.000
500.000/50.000=10
A megvételkor elengedett 500.000 Ft, a teljes ár 10%-ának felel meg.

BOCSI EDDIG JUTOTTAM!
0

Magyarázatot adhatok párra. Gondolom itt a százalék számítás alapjai sem mennek, szóval kifejezetten azt írom.

Leegyszerűsítve, a százalékszámítás egy osztás (annyi különbséggel, hogy a kapott értéket még szorzod 100-zal). Két szám arányát mutatja.
Tegyük fel, hogy szeretném tudni, hogy a 6 az a 4-nek hány százaléka. Ekkor a 6-ot elosztom 4-gyel:
`6/4=1.5`, vagyis a 6 a 4-nek a 1.5-szöröse. Ebből úgy kapsz százalékot, hogy 100-zal szorzod, vagyis a 6 a 4-nek 150%-a.
Ebből látszik, hogy számít, hogy mi kerül a nevezőbe és mi kerül a számlálóba, nem cserélheted fel őket, mivel akkor más értéket kapsz.

A 100% az 1 egész, vagyis ehhez viszonyítasz. A feladat rendszerint megmond 2 értéket és abból számolható a harmadik.
Az első feladatnál ez úgy nézki, hogy megadja, hogy mi volt egy kalap ára a leárazás előtt. Ebben az esetben a kalap ára a:
`100% = 5400`
És az a kérdés, hogy ha 20%-kal csökkentjük az árát, akkor mennyi lesz:
`100%-20%=80%=?`
Fel lehet fogni egy ismeretlenes egyetlenként, ha pl. a százalék helyére x-et írok:
Ha `100x = 5400`, akkor `80x=?`.

Persze csinálhatod egyből a fentebbi módszerrel, amihez van is képlet:
`?/5400*100=80(%)`, rendezed ?-re: `80/100*5400=0.8*5400=?`, és ?=4320.

Ha van valami kérdésed felteheted nyugodtan. Próbáltam többféleképpen, egyszerűen elmagyarázni, hogy ki tudd választani a neked tetsző módszert.
0